Klimaatverandering treft ook de waterkwaliteit

De toename van zowel droogtes als erg natte periodes vormen een grote uitdaging voor het waterbeheer overal ter wereld.
Pixabay
De toename van zowel droogtes als erg natte periodes vormt een grote uitdaging voor het waterbeheer overal ter wereld. Niet alleen de beschikbaarheid van water staat onder druk, maar ook de kwaliteit ervan, blijkt uit internationaal onderzoek.
De studie verzamelt 965 onderzoeken naar de impact van extreem weer op de waterkwaliteit. Daarbij is gekeken naar hoe waterkwaliteit verandert tijdens specifieke extremen zoals droogte, hittegolven, hevige neerslag en overstromingen, en door veranderingen op lange termijn in het klimaat.
‘We hebben naar verschillende aspecten van waterkwaliteit gekeken’, zegt Michelle van Vliet van de Universiteit van Utrecht, die het onderzoek leidde. ‘Denk bijvoorbeeld aan de watertemperatuur, het zuurstof- en zoutgehalte en concentratie van nutriënten, metalen, geneesmiddelen en plastics.’
Vervuiling
Uit de analyse blijkt dat in twee derde van de gevallen een verslechtering van de waterkwaliteit vast te stellen is tijdens droogte en hittegolven, en in meer dan de helft van de gevallen bij hevige neerslag en overstromingen.
Tijdens droogte is er minder water beschikbaar om verontreinigingen te verdunnen, terwijl tijdens hevige neerslag en overstroming er meer verontreinigingen afstromen vanaf het land naar rivieren.
Het onderzoek laat zien dat er vooral in niet-westerse landen meer kennis nodig is over de waterkwaliteit. ‘Wat we missen is een betere monitoring van de waterkwaliteit in Afrika en Azië’, zegt van Vliet. ‘Nu zijn het vooral de Amerikaanse en Europese wateren waarover gerapporteerd wordt.’
Maak MO* mee mogelijk.
Word proMO* net als 2938 andere lezers en maak MO* mee mogelijk. Zo blijven al onze verhalen gratis online beschikbaar voor iédereen.
Meer verhalen
-
Nieuws
-
Interview
-
Nieuws
-
Column
-
Nieuws
-
Nieuws